top of page

LÕIMELEER on kesäleiri sekä ulkovirolaisille että Virossa asuville lapsille, nuorille ja perheille. Täällä Viljandin maakunnassa Tääksin kylässä tapaavat toisensa nuoret koko maailmasta ja ystävystyvät keskenään, oppivat käsitöitä ja kansanomaisia soitto-, laulu- ja tanssitaitoja, ajavat hevosella, soutavat haapioveneellä ja tekevät paljon muutakin hauskaa.

Tätä kaikkea tehdään luonnollisesti lasten suosimien, leiriin kuuluvien tavanomaisten päivittäisten toimintojen ja pelien lisäksi.

Kesäleirin osanottajien suositeltava ikähaitari on 10–16 vuotta.

Mitä tarkoittaa vironkielinen sana Lõimeleer?

“Lõim” tarkoittaa pitkin kangasta kulkevia lankoja, loimia, ja “leer” leiriä. Uudemmassa viron kielessä on “lõimimine”-sanan merkitykseksi muodostunut myös yhteen liittäminen ja sulautuminen. Kaiken kaikkiaan lõimeleer tarkoittaa paikkaa, jossa nuoret eri puolelta maailmaa tapaavat toisiaan ja solmivat ystävyyssuhteita, jotka ovat yhtä tiheitä kuin hyvin kudottu kangas.

 

Sanalla “leer” on viron kielessä useita hieman erilaisia merkityksiä, ja sillä on vanhahtavampi ja runollisempi sävy kuin sanalla “laager”. Historiallisesti molemmat sanat ovat saksalaista alkuperää (vrt. saksan “lernen”), ja ne on vain lainattu eri murresanoista. Sana on aluksi merkinnyt pysähdyspaikkaa, johon kokoonnutaan ja samalla opitaan jotain.

Lõimeleeri olemus

MTÜ Lõimeleer koostöös Tartu Ülikooli korraldab keele- ja kultuurikümbluslaagreid 2016. aastast saadik. Laagrid aitavad noortel ja nende peredel õppida tundma eesti kultuuri ning arendada eesti keele oskust vahvate suviste tegevuste ja suhtluse kaudu. Koolitunni stiilis keele õppimist ei toimu. Töökeel on küll eesti keel, kuid vajadusel oleme tegevusi selgitanud üle ka inglise keeles ja nii oleme alati hästi hakkama saanud. Viie tegevusaasta jooksul on meie laagrites osalenud lapsi USAst, Kanadast, Rootsist, Kasahstanist, Soomest, Iirimaalt, Suurbritanniast, Uus Meremaalt, Šveitsist, Itaaliast, Saksamaalt, Norrast ja loomulikult ka Eestist.

Laagriliste soovituslik vanus on 10-16. Perelõimeleeri (<- loe lähemalt) raames pakume võimalust kampa lüüa ka lapsevanematel päris omaette või näiteks koos oma alla 10-aastaste lastega, võttes osa samal ajal toimuva teismeliste laagri melust, et samuti harjutada eesti keelt ja koguda kogemusi ja julgust edasiseks iseseisvaks laagris osalemiseks.

L6imeleerLOGO1_rgb-(1)_edited.png

Lõimeleeri laagrite toimumiskoht

Lõimeleeri suvelaagrid toimuvad Tääksis, Viljandimaal. Tääksi küla ja selle mitmekülgsete võimaluste kohta saate lugeda ja pilte näha rohkem meie kodulehe Tääksi sektsioonis (<- loe lähemalt)

Lõimeleeride peamiseks tegevuskohaks on Tääksi koolimaja, kus on meie käsutuses hubased ja mugavad klassiruumid, täismõõdus suur spordisaal, õpilaskodu ruumid oma majutustubade ning puhkeruumiga ning kohapeal valmistatud värsket toitu pakub kooli söökla. Õues on staadion ja õuespordiväljakud, lõkkeplats ja kohe kooli kõrval Tääksi Puhkemaja juures on jõusaal, aedikutäis hobuseid, suitsusaun ja väike mudatiik. Mõnesaja meetri kaugusel on Tääksi järv, kus võimalik ujuda ja paadiga sõita. Isegi väike kauplus on läheduses olemas, kus kambakesi koos aeg-ajalt jäätist ostmas käime.

Lapsed majutatakse kooli ühes tiivas paiknevatesse 3-4-kohalistesse õpilaskodu tubadesse. Kui laps tuleb laagrisse koos sõbra/sõpradega, siis kindlasti võtame tubade komplekteerimisel ühes toas ööbimise erisoove. Sellest tasub võimalusel juba registreerimisvormil märku anda. 

Taaksi_kool_suvi_logoga.jpg
Koolimaja.jpg
õpilaskodu.jpg

Lõimeleeri laagritegevused

Lõimeleeri suvelaagri eesmärk on küll pakkuda eesti keele ja kultuuri kümblust, kuid seda mõnusalt lõbusa ja lustliku noortelaagri vormis. Laagris saab suhelda eakaaslastega Eestist, õppida rahvapärast pilli-laulu-tantsu-mängu, käia suitsusaunas, sõita hobuse ja paadiga, meisterdada oma kätega midagi puust või luust ja palju muud. 

2020. aastal näiteks korraldasime lisaks eelpool nimetatule veel eesti traditsioonis laagripulma, õppisime ilma kaasaegsete abivahenditeta lõket süütama ja käisime rabas seiklemas ja mustikaid söömas. Lisaks tegime väljasõite ka lähikondsetesse teistesse huvitavatesse paikadesse ning käisime Võhma küünlavabrikus küünlaid meisterdamas ning Viljandis lossimägedes ja ka noortekeskuses aega veetmas.

Kõrvalolevast galeriist saab näha väikest valikut toredate tegevuste piltidest läbi erinevate laagriaastate :) 

Selle aasta laagrikava ja plaanitavate tegevuste eelinfo saab olema jooksvalt leitav siit (<- kliki!).

Lõimeleeri kasvatajad 

Laagrikasvatajateks on TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia ja Eesti kõrgkoolide noorsootöö erialade üliõpilased ja vilistlased ja teised oma ala spetsialistid, kes rahvuslike toitude, oskuste, tantsude ja mängude tutvustamise kõrval vestavad lastele jutte ning meisterdavad nendega. Või siis teevad ka lihtsalt nendega veesõda ja käivad öösel koos tonte otsimas.

Meie kasvatajad on leidnud lastega alati väga hea klapi ning eks ka nemad on üks neist põhjustest, miks lastel meie laagris nii äge ja lõbus on, et nad ikka uuesti ja uuesti tulla tahavad!

bottom of page